Dziś jest: Niedziela 26 marca 2023, Imieniny: Teodora, Emanuela .
Transgraniczne Centra Dialogu Kultur Polska – Białoruś - Ukraina
Opublikowano: 2019-08-07

Transgraniczny Rajd Motocyklowy

 

Nawiązanie przyjacielskich stosunków spowodowało, iż Burmistrzowie miast partnerskich, postanowili uczestniczyć w życiu poszczególnych miast nie tylko w ramach realizacji wspólnego projektu. Podczas wzajemnego poznawania specyfiki, potencjału i kierunków rozwojowych poszczególnych miast, okazało się, że mają one podobne problemy ale i pomysły na przyszłość. Każdy z włodarzy chciał zaprezentować walory swojego miasta jak większej grupie osób z zagranicy. Tym samym zrodził się pomysł organizacji Transgranicznego Rajdu Motocyklowego, ponieważ w każdym z miast partnerskich funkcjonuje grupa motocyklowa. Datę wyprawy motocyklowej ustalono na 24 maja 2019 r. Rozpoczęły się przygotowania - planowanie trasy biegnącej przez trzy kraje, wyrabianie paszportów i wiz, kompletowanie dokumentów.

24 maja punktualnie o godzinie 8.00 polscy uczestnicy Rajdu, tj. członkowie klubu motocyklowego „MotoStars Szczuczyn” zebrali się pod Urzędem Miejskim w Szczuczynie. Stąd w dwunastoosobowym składzie wyruszyli na Białoruś do partnerskiego miasta Szczuczyn. Tam na reprezentantów Polski czekał Burmistrz Szczuczyna BY – Siergiej Łożecznik wraz z członkami klubu motocyklowego „Szalone Dziki”.

Polscy uczestnicy wyprawy mieli jedyną w swoim rodzaju okazję zwiedzenia regionu grodzieńskiego. Zwieńczeniem pierwszego dnia podróży była kolacja, wspólne śpiewy, żarty i dobra zabawa do białego rana, bo jakże wśród przyjaciół nie mogło być inaczej!

Kolejnym punktem motocyklowego Rajdu było partnerskie miasto Kowel na Ukrainie. Do „MotoStars Szczuczyn” dołączyli „Szalone Dziki”. W drodze na Ukrainę motocykliści zatrzymali się w miejscowości Różan, gdzie podziwiali przepych zachowanych ruin Pałacu Sapiehów, świadczących o rozmachu i bogactwie tego miejsca oraz w miejscowości Kosów i zlokalizowanego tu Pałacu Pusłowskich. Miejsca te są świadkami wspólnej historii Polski i Białorusi. W Kovlu uczestników Rajdu powitał zastępca burmistrza miasta oraz grupa ukraińskich motocyklistów. Wizyta w partnerskim dla obu Szczuczynów mieście rozpoczęła się od paradnego przejazdu jego ulicami, a następnie wizytą w Urzędzie Miasta Kovel. Nie obyło się bez zwiedzania stadionu Lokomotiv, który w ramach realizowanego projektu zostanie zaadoptowany na Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur. Motocykliści zostali też zaproszeni na kowelski offroadowy tor wyścigowy motocross.

Więcej informacji na temat Rajdu na profili FB klubu motocyklowego „MotoStars Szczuczyn” oraz na stronach internetowych:

https://dzyannica.by/content/na-karte-mezhdunarodnogo-motoprobega-shchuchin-dopolneno?fbclid=IwAR2VNgTeOE1KcrG8Gynr5WLGUkfwzmpzzsRy3lEqi3va3IFN5z77S53kiPM

http://www.kovelrada.gov.ua/news-7512.html?fbclid=IwAR0G1zVdU4q3Lq0ZR2JYH1JOHcS6Vh4CrO8Z4gcRRRX0F_xRZ-3kQuNJo-A

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1248

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe