Dziś jest: Środa 24 października 2018, Imieniny: Marcina, Rafała .
Pytania do Burmistrza

Podatki za budynki gospodarcze dla emerytów i rencistów rolnych

    Co z podatkami od budynków gospodarczych dla byłych rolników, którzy pozbyli się ziem (a nie przekazali następcom) w zamian za emeryturę lub rentę strukturalną? Wiadomo, że w gminie Szczuczyn jest popyt na ziemie a nie na budynki, a ustawa nie przewiduje pozbywania się również budynków celem uzyskania świadczeń emerytalnych czy też rent strukturalnych. Zabudowania pozostałe po pozbyciu się ziemi (stodoły, obory, chlewiki, pomieszczenia na sprzęt itp.) są dużego metrażu i emeryt-rencista rolny z 600 zł emerytury nie jest w stanie opłacać tych podatków. Wiem, że inne gminy poradziły sobie z tym problemem i zwolniły takich emerytów-rencistów z podatku od wszelkich budynków pozostających w ich posiadaniu. Nie wiem, może z mocy ustawy ci emeryci-renciści są zwolnieni z tych podatków.

Odpowiedź:

    Takie zwolnienia wybranych grup społecznych nie są mi znane. Z jednej strony dla każdego z nas podatki stanowią koszt i w momencie, gdy nasze dochody są stosunkowo niewielkie, koszt ten staje się znaczącym obciążeniem. Dla Gminy podatki takie, czy inne stanowią jednak dochód, z którego Urząd Miejski realizuje szereg zadań własnych, odpowiadając tym samym na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Można więc powiedzieć, że taki mechanizm stanowi przykład pewnego rodzaju współpracy, mówiąc językiem potocznym „coś, za coś”.

    Opisana przez Pana sytuacja ma rzeczywiście charakter wyjątkowy, dla niewtajemniczonych, grunt na którym pobudowano tzw. zabudowę zagrodową, która jest elementem gospodarstwa rolnego nie podlega podatkowaniu tak znaczącemu jak w chwili, gdy gospodarstwo przestaje istnieć, a zabudowa ma charakter wyłącznie budynków gospodarczych. Jedynym sposobem, który w takiej sytuacji pozwala na zmniejszenie obciążenia podatkowego jest zmiana przeznaczenia pozostałych w procesie likwidacji gospodarstwa rolnego budynków. Po szczegół tej „operacji” zapraszam do kompetentnych pracowników Urzędu Miejskiego, którzy pomogą Panu i w sposób rzeczowy wyjaśnią co należy zrobić.

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1451

Wirtualny spacer po Gminie Szczuczyn
Związek Gmin Wiejskich
Biebrzański Dar Natury
Wrota Podlasia
Mikroporady
JPK 2018
e-Zdrowie
Podlaska Platforma Edukacyjna
Łomżyńskie Forum Samorządowe
KPP Grajewo
Bezpłatne Leki 75+
PGE Informacje o wyłączeniach

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe