Dziś jest: Wtorek 22 stycznia 2019, Imieniny: Anastazego Dzień Dziadka .
Pytania do Burmistrza

Krypty

    Panie burmistrzu, nie tak dawno w naszym mieście odbyły się prace archeologiczne pod prezbiterium szczuczyńskiego kościoła. Refleksje co do tychże badań były rożne. padły tez rozwiązania utworzenia regionalnego muzeum, w którym np. dziesiątki osiemnastowiecznych szat byłyby umieszczone, a ponoć są w bardzo dobrym stanie biorąc pod uwagę lata istnienia. Nasze miasto by się rozwijać musi mieć podstawy, pewne predyspozycje, a to właśnie mamy. Pod względem historycznym Szczuczyn jest naprawdę bogaty w tę dziedzinę. Historia w ówczesnych latach ma wielkie znaczenie wierze, że odegrałaby dużą role na naszej szczuczyńskiej ziemi. A więc, czy nie ma Pan w planach zrobienia jakiegokolwiek kroku w tym kierunku.? Utworzenie wspomnianego muzeum poświęconego lokalnej historii naprawdę jest świetnym pomysłem. Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedź:

    Witam Przemysławie. Prace o których piszesz odbyły się dzięki inicjatywie ks. Proboszcza Roberta Zielińskiego oraz zgodzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku. Dzięki nim nareszcie uporządkowano kościelne krypty i skatalogowano ich zawartość. Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie ma możliwości, ani nikt nie miał takiego zamiaru, aby cokolwiek z ich zawartości opuściło podziemia, chociażby cel był jak najszczytniejszy. Nie zamyka to jednak drogi do celu, o którym piszesz w swoim pytaniu.

    W ubiegłym tygodniu (13.09.2012r.) odbyło się kolejne spotkanie zainicjowane przez Janusza Siemiona kierownika Biblioteki Publicznej w Szczuczynie. Jego uczestnicy omawiali wszelkie sposoby powołania do życia stowarzyszenia na rzecz kultywowania tradycji lokalnych. Spotkanie zakończyło się wnikliwą analizą naszych możliwości i wśród nich tematy związane z naszą świątynią i założycielem miasta odgrywały wiodąca rolę.

    Kolejne spotkanie będzie miało miejsce 2 października 2012 r. o godzinie 17 na Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczuczynie (przypominam o siedzibie „zastępczej”). Zapraszam ciebie oraz wszystkich tych, którzy w historii widzą sposób na promocję i rozwój naszego miasta.

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1684

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe