Dziś jest: Niedziela 04 czerwca 2023, Imieniny: Franciszka, Karola .
Działanie 8.3 - eInclusion
Opublikowano: 2015-07-03

WYKLUCZENIE CYFROWE – DODATKOWE KOMPUTERY ROZDANE

W gminie Szczuczyn już od ponad roku realizowany jest projekt mający na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców, poprzez zapewnienie im m.in. bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu oraz wyposażenie w sprzęt komputerowy. Do tej pory z projektu skorzystało 70 rodzin zagrożonych wykluczeniem z aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, ze względu na trudną sytuację materialną lub niepełnosprawność. Ponadto, placówki podległe Gminie (Miejski Dom Kultury, Biblioteka, szkoły i świetlice wiejskie) wyposażone zostały w komputery przenośne oraz darmowy dostęp do Internetu.

Od ponad roku pracownicy referatu Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Szczuczynie czynili starania aby uzyskać zgodę na wykorzystanie oszczędności poprzetargowych i zakup dodatkowych komputerów dla rodzin potrzebujących takiego wsparcia. W końcu do prośby ustosunkowano się przychylnie, dzięki czemu w czerwcu br. kolejne 18 rodzin otrzymało zestawy komputerowe i darmowy dostęp do Internetu. Ponadto w ramach projektu w laptopy wyposażona została świetlica wiejska w Niedźwiadnej.

„Chyba najgorszym możliwym sposobem działania samorządu lokalnego byłby przypadek, czyli załatwianie spraw i rzeczy od przypadku, do przypadku. Dlatego cieszy mnie fakt, iż Szczuczyn postawił na systematyczność i to nie tylko w kwestii rozwoju inwestycyjnego, ale również w kwestii rozwoju społecznego. Przykładem czego jest projekt Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Już dostrzegamy pierwsze wyniki wsparcia, które w postaci nowoczesnego sprzętu i szybkiego internetu dotarło do naszych mieszkańców. Wzrosła ilość kontaktów i spraw załatwianych drogą elektroniczną. Skrzynki mailowe dosłownie pękają w szwach, powstało kilka nowych stron internetowych, a portale społecznościowe zyskują nowych użytkowników. Pozyskane fundusze to nie tylko nowoczesna technologia cyfrowa, ale również ponad sto instalacji solarnych, które zostały zainstalowane w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta i gminy.

Wracając do tematu komputerów, to te, które zakupiliśmy i zainstalowaliśmy w świetlicach wiejskich sprawiły, że każda z nich stała się małym centrum informacyjnym, a mieszkańcy już inicjują różne formy wykorzystania tego faktu. W miejscowości Skaje w takiej właśnie świetlicy ruszają właśnie wakacyjne zajęcia dla najmłodszych. Również nasi seniorzy (60+) zostali objęci wsparciem w postaci szkoleń, na których przeżywają swoje pierwsze „5 minut” z komputerem.

Szczuczyn się zmienia, powód jest prozaiczny, takiej zmiany chcemy wszyscy. Należy jednoznacznie stwierdzić, że dzięki różnorakim środkom wsparcia z programów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej może zmieniać się lepiej i po prostu szybciej.” – Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna.

 

 

 Innowacyjna_gospodarka

 resized__80x100_Herb Szczuczyna-duży

 EFRR

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 2342

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe