Dziś jest: Wtorek 06 czerwca 2023, Imieniny: Pauliny, Norberta .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2021
Opublikowano: 2021-07-30

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” w BCK w Szczuczynie

„Wychodziliśmy z Warszawy już bez broni, ale z podniesionym czołem, wojskowym krokiem, czwórkami. Mijaliśmy grupę oficerów niemieckich.
Przyglądali się z zainteresowaniem temu powstańczemu wojsku, z którym przez sześćdziesiąt trzy dni nie mogli sobie dać rady, które im zniszczyło masę czołgów i zadało wielkie straty, a teraz tak równo i dumnie maszerującemu, jakby to oni byli zwycięzcami.
Usłyszałem, jak jeden z nich powiedział głośno do swoich: „Stolze Polen” (dumni Polacy).”

Andrzej Janicki, ps. Żuliński
dowódca plutonu w kompanii „Warszawianka”
Zgrupowania „Chrobry II” AK

    W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” eksponowanej w holu wystawienniczym Biblioteki.

Wystawa jest kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez BCK w Szczuczynie (obok biegów „W hołdzie powstańczej Warszawie! Szczuczyn pamięta!”, które odbędą się 01 sierpnia 2021r. w Starym Parku w Szczuczynie), które ma na celu uczczenie heroizmu naszych rodaków i szerzenie historii o Polsce.

    Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.

Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Wystawie towarzyszy prezentacja bibliotecznych publikacji na temat powstańczej Warszawy.

Serdecznie zapraszamy,
Andrzej Kosmowski
BCK w Szczuczynie

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 435

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe