Dziś jest: Wtorek 06 czerwca 2023, Imieniny: Pauliny, Norberta .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2021
Opublikowano: 2021-08-02

W hołdzie powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta!

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią (Warschau wirdglattrasiert) i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.”

Heinrich Himmler na wiadomość o wybuchu Powstania Warszawskiego (A.K. Kunert, „Kronika Powstania Warszawskiego, 2014)

 

W sierpniu 1944 roku świat patrzył na walczącą Warszawę. Była to walka pełna niebywałych aktów odwagi i poświęcenia. Była to walka polskich patriotów, którzy przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Biblioteka – Centrum Kultury
w Szczuczynie już po raz trzeci zorganizowała biegi „W hołdzie powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta!”, które odbyły się 01.08.2021r. w Starym Parku w Szczuczynie.

Przed rozpoczęciem biegów delegacja w składzie:

drużynowa hm. Maria Jaworowska wraz z zuchami  i harcerzami Mają Moczydłowską
i Emilią Milewską z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Złote Lwy” ze Szczuczyna, Aneta Maciejewska z Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Grajewa, Ewa Borusiewicz, Luiza Kowalczuk, Henryk Augustowski, Michał Zarzecki, Janusz Marcinkiewicz – kierownik Miejskiego Domu Kultury i Sportu w Szczuczynie na czele z Januszem Siemion dyrektorem Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przy tablicy z epitafijną inskrypcją (ul. Kościelna):

 „Tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej oraz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, hołd składają mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn.”

O godzinie 10:30 oficjalnie otwarto biegi „W hołdzie powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta!”. Najszybsi uczestnicy biegów w kategorii: bieg dla najmłodszych, dzieci, młodzież, dorośli otrzymali pamiątkowe puchary nagrody niespodzianki z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Fundatorem pucharów była Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie.

Poznajmy nazwiska najszybszych biegaczy:

Bieg dla najmłodszych 5 – 7 lat:

1. Marcel Danowski

2. Zuzanna Kalinowska

3. Oskar Sobecki

Bieg dla dzieci 8 – 13 lat:

1. Patryk Koński

2. Wiktoria Sienkiewicz

3. Dominika Maciorowska

Bieg dla młodzieży 14 – 18 lat – 1944 m:

1. Bartłomiej Bogdan

2. Olga Koniecko

3. Agata Koniecko

Nagroda specjalna ufundowana przez Henryka Augustowskiego: Julita Żebrowska

Bieg dla osób dorosłych – 4400 m:

1. Marek Poniatowski

2. Adam Poniatowski

3. Marzena Żebrowska

GRATULACJE!

W szczuczyńskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego aktywnie włączyli się członkowie ZS „Strzelec” OSW Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, którzy uatrakcyjnili sobotnie wydarzenie prezentując broń i umundurowanie. Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwała Aneta Maciejewska z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”
z Grajewa.

Luiza i Weronika z Fabryki Zabawy z Grajewa zaprosiły zebranych do wspólnych gier i zabaw w klimatach patriotycznych: tańców, budowy szczuczyńskiego obronnego mury, walki na balonowe miecze, malowania twarzy i wielu innych atrakcji.

Dziękujemy Michałowi Zarzeckiemu za wsparcie finansowe wydarzenia.

Dziękujemy Wiesławowi Siemionowi, Krzysztofowi Rakowskiemu, Marcinowi Sobolewskiemu za zabezpieczenie tras biegowych.

Dziękujemy wszystkim za obecność w tym szczególnym dniu. Dziękujemy, że wspólnie z Wami mogliśmy oddać cześć bohaterom, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę!

 

Andrzej Kosmowski / BCK w Szczuczynie

foto: Joanna Siemion

 

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 575

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe