Dziś jest: Poniedziałek 05 czerwca 2023, Imieniny: Bonifacego, Waltera .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2021
Opublikowano: 2021-02-11

VII kwesta z cyklu "Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii" wciąż trwa!

    Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” informuje, że na dzień 02.02.2021r. wpłaty na konto na rzecz VII kwesty z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii” wynoszą 1555,41 zł.

Tegoroczna, już VII kwesta na rzecz ratowania zabytków szczuczyńskiej nekropolii ze względu na epidemię koronawirusa, odbywa się w zmienionej formule.

Decyzją organizatorów, mających na uwadze bezpieczeństwo sanitarne, każdy komu bliski jest Szczuczyn, może wesprzeć VII kwestę wpłacając pieniądze na wyodrębnione w tym celu konto bankowe:
21 8768 0003 0000 0130 2000 0020 (Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” uzyskało zgodę na zbiórkę publiczną nr 2020/2435/0R wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) lub zasilić datkiem stacjonarną puszkę znajdującą się w siedzibie Stowarzyszenia (ul. Łomżyńska 11).

Co roku, od kilku lat, z końcem października a początkiem listopada spotykaliśmy się na szczuczyńskim cmentarzu gdzie wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” organizowali kwestę na rzecz ratowania zabytków naszej nekropolii. Niestety, w tym roku sytuacja epidemiczna sprawiła, że kwesta w jej tradycyjnej formule się nie odbyła. Ale nie możemy o niej zapomnieć. Wspierajmy ją z całego serca i dlatego prosimy Was – weźmy w niej udział tak, jak w tym roku jest to możliwe, czyli za pomocą wpłat na konto lub do osobiście do puszki stacjonarnej w siedzibie Stowarzyszenia. Każda wpłata to złotówka dla zachowania naszej szczuczyńskiej tożsamości, kryjącej się również w pięknych pomnikach zabytkowej nekropolii. Wierzę, że znów uzbieramy wspaniałą sumę, która pozwoli na renowacje kolejnych nagrobków Szczuczyniaków i innych zasłużonych osób, które budowały i pracowały na rzecz naszego miasta – mówi prezes Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” Anna Wojsław.

Do tej pory udało się w ciągu sześciu minionych lat zebrać ponad 50000 zł, za które odrestaurowano 8 zabytkowych nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. Na wniosek i przy wsparciu mieszkańców Szczuczyna postawiono również 2 nowe pomniki (na grobie doktora medycyny B. Tomaszewskiego i małżeństwa Młodzianowskich – Władysława i Joanny, zamordowanych przez Niemców w 1943 roku). Mogiła doktora B. Tomaszewskiego do tej pory oznaczona była metalowym krzyżem, z ledwo czytelną tabliczką i kopczykiem ziemnym. Pomnik państwa Młodzianowskich był kompletnie zniszczony i nie było na nim informacji o pochowanych tam ofiarach.

Z całego serca z góry dziękujemy za każdy przekazany datek.

Wszystkie prace konserwatorskie na szczuczyńskim cmentarzu prowadzone są za zgodą ks. proboszcza Jacka Majkowskiego i wiedzą Urzędu Konserwacji Zabytków.

Andrzej Kosmowski
Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 459

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe