Dziś jest: Poniedziałek 05 czerwca 2023, Imieniny: Bonifacego, Waltera .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2021
Opublikowano: 2021-06-15

Otwarcie wystawy "Matematyka w obiektywie" w BCK w Szczuczynie

„Wy nie wiecie co to jest matematyka! Wy myślicie: liczby, liczby! Nie! A ona śpiewa, gra jak kryształ. Cała dusza tonie w dźwięcznym, przejrzystym krysztale.”

Stanisław Leopold Brzozowski

    Dnia 10.06.2021r. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się otwarcie wystawy „Matematyka w obiektywie” na którą składają się zdjęcia zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów fotograficznych. Autorami fotografii są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, większość z województwa podlaskiego.

    Otwarciu wystawy towarzyszyła wizyta Pani Barbary Bojaryn – Kazberuk – dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku i Pani Karoliny Szymańskiej – Skowronek – kierowniczki Działu Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury.

    Uczniowie z Zespołu Szkół w Niećkowie pod opieką Pani Emilii Krasińskiej i z Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie pod opieką Pani Ewy Kurzątkowskiej mieli okazję dowiedzieć się istotnych i bardzo ciekawych faktów na temat samej wystawy, które przedstawił m. in. Janusz Siemion – Dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie jak i nasi goście z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku – notabene główny organizator tejże wystawy oraz Andrzej Kosmowski – animator kultury w BCK w Szczuczynie.

    Uczniowie mieli okazję przekonać się jakże prawdziwe są słowa Arystotelesa” „Matematyka jest miarą wszystkiego”. Obejrzane przez nich prace są dowodem na obecność matematyki w otaczającej nas rzeczywistości. Uczniowie przekonali się też, że sama wystawa jest wyrazem niezwykłej spostrzegawczości samych autorów, których charakteryzuje też niemała doza humoru.

    Zwiedzających zaprosiliśmy do udziału w konkursie fotograficznym „Odkrywam matematykę!”. To niepowtarzalna okazja aby rozejrzeli się wokół siebie i spojrzeli inaczej na otaczający ich świat szukając przy tym ducha matematyki. Trzy najlepsze fotografie nagrodzone zostaną pakietami nagród.

    Mamy nadzieję, że wystawa „Matematyka w obiektywie” zachęci i zainspiruje zwiedzających do udziału w przyszłych edycjach konkursu. Wystawę zorganizowały Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Wystawa eksponowana będzie w BCK w Szczuczynie do 30 czerwca br.

    Gdy pożegnaliśmy ostatnich zwiedzających, Dyrektor Janusz Siemion oraz nasi goście z Podlaskiego Instytutu Kultury spotkali się z Arturem Kuczyńskim – Burmistrzem Szczuczyna w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji w BCK w Szczuczynie.

    Pani Dyrektor Barbara Bojaryn – Kazberuk jak i Pani Kierownik Karolina Szymańska – Skowronek zwiedziły również odrestaurowany kompleks klasztorny – obecne Centrum Muzealno – Warsztatowe oraz sam kościół pw. INMP w Szczuczynie. Historię zespołu klasztorno – kościelnego przybliżył paniom dyrektor Janusz Siemion.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim zwiedzającym za obecność a dyrektorom szkół i opiekunom klas za współpracę.

    Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pani Barbary Bojaryn – Kazberuk – dyrektor PIK w Białymstoku oraz Pani Karoliny Szymańskiej – Skowronek – kierowniczki Działu Edukacji i Projektów PIK w Białymstoku za wizytę, ciekawe rozmowy i współpracę.

Andrzej Kosmowski
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

foto: Andrzej Szabelski / Andrzej Kosmowski

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 438

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe