Dziś jest: Wtorek 06 czerwca 2023, Imieniny: Pauliny, Norberta .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2021
Opublikowano: 2021-10-14

GŁUCHONIEMI – TEŻ MÓWIĄ

    IV spotkanie zorganizowane przez BCK w ramach projektu „Dzieci pijara Falkowskiego” ph. „Warsztaty metodyczne” odbyły się w CWM w Szczuczynie i obejmowały swoim zakresem „wejście w rolę osoby głuchoniemej”. Prelegentem - osobą wprowadzającą w świat głuchych był KRZYSZTOF CIS /magister rehabilitacji ruchowej, specjalista masażu leczniczego, certyfikowany wykładowca, edukator i tłumacz języka migowego, zasłużony nauczyciel masażu/. Jest członkiem Stowarzyszenia CODA Polska – Słyszące Dzieci – Niesłyszący Rodzice. Absolwentem kierunku Rehabilitacja Ruchowa Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Współautor książki „Effatha – język migowy” /2005/. Jest autorem programu nauczania przedmiotu Język migowy w szkolnictwie policealnym na kierunkach medycznych.

Dzieci zostały zapoznane ze światem osób głuchych, historią oraz problemami z tym związanymi. Poznały w krótkim zarysie w ramach ćwiczeń praktycznych wybrane zagadnienia języka migowego oraz jego wykorzystania w życiu codziennym. Przedstawiono im również jak używany jest język migowy w świecie i o różnicach w miganiu na podstawie wybranych słów kluczowych - propozycji zgłaszanych przez uczestników spotkania.

www.spreadthesign.com/pl.pl/search/

Przedstawiono jak za pomocą języka migowego można słuchać muzyki. W tym przypadku przykładami były piosenki Młodzi Migają Muzykę/Polski Język Migowy: Bałkanica zespołu Piersi; Wizna zespołu Sabaton oraz Hymn Polski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze SP w Niedźwiadnej oraz SP w Szczuczynie.

tekst: Andrzej Szabelski – BCK – koordynator projektu
zdjęcia: Anna Chmielewska i Nina Klimaszewska

Projekt dofinansowany przez fundację BKG w programie „Dzieci kapitana Nemo” - 2021

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 415

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe