Dziś jest: Poniedziałek 05 czerwca 2023, Imieniny: Bonifacego, Waltera .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2021
Opublikowano: 2021-09-20

DOŻYNKI 2021

„Oddaje hołd spracowanym, rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”

– Jan Paweł II

    Tradycyjnie, 12 września spotykamy się w szczuczyńskiej świątyni, by wspólną modlitwą podziękować Bogu za coroczne plony. To staropolskie święto nie jest skierowane tylko do rolników, ale do nas wszystkich, do ludzi korzystających z owoców ich ciężkiej pracy. Inauguracja mszy rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem, przez delegacje rolników z okolicznych wsi, poświęconych wieńców dożynkowych.

    W tym roku gospodarzami Dożynek byli rolnicy z Danowa i Lipnika, a ich reprezentantami starosta Mariusz Chojnowski oraz starościna Marta Karwowska. Przekazali oni na ręce ks. proboszcza chleb, który tego dnia symbolizował składaną ofiarę Bogu.

    Trzeba przyznać gospodarzom tegorocznych dożynek, że dekoracja świątyni była imponująca. Z przyjemnością patrzyło się na wystrój ołtarza, a największe wrażenie robiło przystrojenie kościoła z zewnątrz.

    W tym roku, dożynki połączone były z uroczystościami:

  • 25-lecia posługi kapłańskiej proboszcza ks. kan. Jacka Majkowskiego;
  • 50-lecia życia konsekrowanego brata Władysława Piwko;
  • 25-lecia posługi kapłańskiej ks. kan. Andrzeja Popielskiego

    Życzenia jubilatom złożyli: ministranci, pracownicy Biblioteki Centrum-Kultury, Koła Różańcowe, gospodarze dożynek, Związek Piłsudczyków oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Szczuczynie i Rady Miejskiej na czele z Burmistrzem. Uroczystą mszę uświetniła również Orkiestra Dęta OSP Szczuczyn.

    Na zakończenie Dożynek proboszcz przekazał wiernym bochenki chleba, które zanieśli do swoich domów, dzieląc się nim z rodziną. Chleb to symbol dostatku i pomyślności i z taką intencją zgromadzeni opuścili mury kościoła. Dalsza część dożynek odbyła się na tyłach klasztoru. Uczestnicy mszy mieli okazję obejrzeć występ szczuczyńskiej Orkiestry Dętej oraz ludowego zespołu Kłosek.

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 539

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe