Dziś jest: Wtorek 29 listopada 2022, Imieniny: Błażeja, Saturnina .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2020
Opublikowano: 2020-12-18

VII kwesta z cyklu "Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii"

Szanowni Mieszkańcy i Przyjaciele Miasta i Gminy Szczuczyn,

    Z ogromnym smutkiem informujemy, iż z uwagi na rządową decyzję w sprawie zamknięcia cmentarzy na okres od 31 X – 2 XI 2020r., trwający stan zagrożenia epidemiologicznego oraz obawy o bezpieczeństwo zarówno kwestujących jak i darczyńców, tegoroczna VII kwesta z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii” decyzją władz Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” został odwołana.

    Wszystkim wolontariuszom, którzy do tej pory z nami współpracowali i w tym roku również byli gotowi włączyć się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.

    Dziękujemy również wszystkim ofiarodawcom, którzy do tej pory w jakikolwiek sposób wsparli zbiórkę środków na „Ratowanie zabytków szczuczyńskiej nekropolii”. To dzięki Waszej hojności do tej pory udało się w ciągu sześciu minionych lat zebrać ponad 50.000 zł, za które odrestaurowaliśmy 8 zabytkowych nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. Ze środków zgromadzonych podczas ubiegłorocznej – VI kwesty odrestaurowany został nagrobek Franciszka Podkowicza z 1911 r. oraz dziewiętnastoletniej Zebiny Antoniny Zyskowskiej z 1919 r., którego elementy zostały zabrane do pracowni konserwatorskiej.

    Na wniosek i przy wsparciu mieszkańców Szczuczyna postawiono również 2 nowe pomniki (na grobie doktora medycyny B. Tomaszewskiego i małżeństwa Młodzianowskich – Władysława i Joanny, zamordowanych przez Niemców w 1943 roku). Mogiła doktora B. Tomaszewskiego do tej pory oznaczona była metalowym krzyżem, z ledwo czytelną tabliczką i kopczykiem ziemnym. Pomnik państwa Młodzianowskich był kompletnie zniszczony i nie było na nim informacji o pochowanych tam ofiarach.

    Wszystkie prace konserwatorskie na szczuczyńskim cmentarzu prowadzone są za zgodą ks. proboszcza Jacka Majkowskiego i wiedzą Urzędu Konserwacji Zabytków. Od początku naszej akcji współpracujemy z Pracownią Konserwacji Zabytków w Białymstoku, którą prowadzi Pani Lucyna Markiewicz wraz z mężem Wojciechem. W celu zmniejszenia kosztów drobne, niewymagające fachowej wiedzy konserwatorskiej, prace wykonują członkowie stowarzyszenia przy wsparciu lokalnych kamieniarzy i pod nadzorem konserwatora.

    Na szczuczyńskiej nekropolii znajduje się jeszcze wiele cennych nagrobków, których renowacji chcemy się podjąć. Zwracamy się z prośbą o wpłacanie środków na wyodrębnione w tym celu konto bankowe:

21 8768 0003 0000 0130 2000 0020
Liczy się każda złotówka !!!

    Zebrane w tym roku środki zamierzamy przeznaczyć na renowację nagrobka Stasieńka Zawiszy z 1909 r. oraz mocno zdewastowanego nagrobka z przełomu XIX i XX wieku Felicji i Teresy Kuligowskich.

    Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” uzyskało zgodę na zbiórkę publiczną nr 2020/2435/0R wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z całego serca z góry dziękujemy za każdy nawet najmniejszy przekazany datek.

Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 478

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe