Dziś jest: Niedziela 02 kwietnia 2023, Imieniny: Franciszka, Władysława .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2020
Opublikowano: 2020-06-24

PALINOCKA 2020 SZCZUCZYN

Noc świętojańska

    Sobótka, zwana Nocą Świętojańską obchodzona jest nocą z 23 na 24 czerwca, a w Szczuczynie zwana Palinocką, była od dawnych lat związana z Ochotniczą Strażą Pożarną. W latach 60-tych palono w ognisku drewno a w latach postępu komunikacyjnego zużyte opony: czarny, gryzący dym nie odstraszał słuchaczy koncertu orkiestry dętej. Na horyzoncie pojawiały się następne słupy dymu z ognisk OSP w Bzurach, Bęćkowie, Wąsoszu. Palili też ogniska mieszkańcy Skaj, Chojnowa…

Z chwilą powstania Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w 1976 roku pieczę nad Palinocką przejęła kultura organizując wielogodzinne festyny z występami artystycznymi zespołów własnych i profesjonalnych, ze straganami, zabawą ludową… i ekologicznym ogniskiem.

W b.r. koronawirus uniemożliwił zorganizowanie festynu, zapłonęło jedynie ognisko podpalone przez Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego i koncert dała młodzieżowa orkiestra dęta OSP. I widzów było o wiele mniej… Organizatorem Palinocki tradycyjnie była Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie.

https://youtu.be/7iv0MHtf734

Zdjęcia, tekst i film: Andrzej Szabelski – BCK Szczuczyn

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 766

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe