Dziś jest: Wtorek 21 marca 2023, Imieniny: Benedykta, Lubomira .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2019
Opublikowano: 2019-10-18

VI KWESTA Z CYKLU "RATUJEMY ZABYTKI SZCZUCZYŃSKIEJ NEKROPOLII"

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn, Przyjaciele Szczuczyna,

    Szczuczyńska nekropolia liczy już 208 lat. Jak podaje nasze lokalne źródło „Księga Złota Parafji Szczuczyńskiej”: „Ksiądz Falkowski […] 14 października 1811 r. założył cmentarz grzebalny na Górze Kozackiej, otrzymawszy od Dziedzica Szczuczyna Jakuba Kisielnickiego jeden mórg ziemi na cmentarz katolicki i pół morga na cmentarz dla dysydentów”. Znajduje się tu wiele cennych pomników – zabytków świadczących o naszej przeszłości. Najstarsze groby usytuowane są w okolicach kaplicy cmentarnej. Znajdują się tu nagrobki żeliwne, kamienne, lub w formie metalowych krzyży na kamiennych cokołach. Na cmentarzu zachowało się też kilka grobowców z przełomu XIX i XX w. Najstarsze zachowane nagrobki, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku.

    Większość zabytkowych nagrobków wymagają remontu i konserwacji. Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” przy współpracy z licznym gronem wolontariuszy od 2014 roku organizuje kwesty z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”.

    Minione lata pokazały, że wspólnymi siłami możemy wiele zdziałać . W ciągu tych pięciu lat zebraliśmy blisko 38.000,00 zł, za które odrestaurowaliśmy 8 nagrobków z przełomu XIX i XX wieku.

    W tym roku już po raz VI organizujemy kwestę z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”. Zebrane w tym roku środki zamierzamy przeznaczyć na renowację nagrobka Franciszka Podkowicza z 1911 r., którego elementy zostały już zabrane do pracowni konserwatorskiej oraz nagrobka zmarłej tragicznie, urodzonej w Warszawie, dziewiętnastoletniej Zebiny Antoniny Zyskowskiej, nauczycielki „Niedzwiadneńskiej Szkoły Polskiej” z 1919 r.

    Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego kwestowania na szczuczyńskim cmentarzu. Chęć pomocy możecie zgłosić w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” (ul. Łomżyńska 11). Poinformujcie rodzinę, przyjaciół, znajomych o kweście. Zaproście ich w naszym imieniu do współpracy. Wspólnie możemy wiele!

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 952

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe