Dziś jest: Wtorek 21 marca 2023, Imieniny: Benedykta, Lubomira .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2019
Opublikowano: 2019-04-08

Akcja ŻONKILE w BCK w Szczuczynie

„(…) jest to polska historia, to w sercu Warszawy obywatele polscy to robią,
to jak to może być historia innego narodu, innego państwa, innego kraju…”

Marek Edelman
jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim

    19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas drugiej wojny światowej a także jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców Europie.

    O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz siódmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz czwarty przyłącza się do obchodów tego wydarzenia. W tegorocznej szczuczyńskiej edycji „Żonkile” wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Młodzież obejrzała film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” w reżyserii Kama Veymont’a, opowiadający historię powstania poszerzoną o relacje świadków, którzy zgodnie mówią, że była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to dla nich walka o honor i poczucie godności.

    Po obejrzeniu filmu zaprosiliśmy młodzież do wykonania własnych papierowych żonkili, które po tym jak Marek Edelman, jeden z jego przywódców, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, z inicjatywy Muzeum Polin stały się wyrazistym symbolem akcji. Dziękujemy za spotkanie.

Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 990

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe