Dziś jest: Wtorek 21 marca 2023, Imieniny: Benedykta, Lubomira .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-11-20

Spotkanie autorskie z Anną Okulewicz

„może dziś
zostanę poetą
tylko porozmawiam z wiatrem
ujrzę w tęsknocie gwiazdy
opiszę ciszę

mówmy szeptem
nadchodzi wiersz”


„Wiersz” Anna Okulewicz

     W 2017r. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyły się „Zaduszki Literackie” pod hasłem „Spotkanie z młodymi poetami” w których wzięła udział m.in. Anna Okulewicz. Właśnie wtedy złożyła obietnicę, że jak tylko wyda swój tomik poezji ponownie odwiedzi szczuczyńską bibliotekę. Dotrzymała słowa. W sobotnie popołudnie 17.11.2018r. odbyło się spotkanie autorskie z Anną Okulewicz. Mateusz Laszczkowski akordeonista z zespołu „Szczuczyniacy” zadbał o oprawę muzyczną spotkania.

    Ania opowiadała o pierwszym wierszu, który napisała w wieku 12 lat na lekcji języka polskiego, gdzie temat lekcji poświęcony był poezji. Opowiadała o ważnym momencie w jej życiu kiedy to w wieku 16 lat postanowiła, że będzie pisać, że zostanie poetką. Z sentymentem i uśmiechem na ustach wspomina pierwszy wiersz, który wziął udział w „Poetyckim praniu” czy konkurs „Szczęśliwy kto kocha”. Kolejne lata to następne konkursy i sukcesy. W 2015r. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Strachy są wszędzie” zorganizowanym przez Wojewódzką Publiczną Bibliotekę w Gdańsku. Uczestniczy w warsztatach poetyckich w Bibliotece Oliwskiej w Gdańsku. Zaprezentowała swoją twórczość na „Poezjach i herezjach” w Krakowie.

    Jak sama mówi poezja jest dla niej swoistym katharsis. Oprócz pisania fascynuje ją literatura, muzyka i fotografia. Stąd też czerpie inspiracje. Najświeższym sukcesem Anny Okulewicz jest wydanie tomiku wierszy „Za szybą”, który jest też jednocześnie nagrodą II edycji Konkursu Jednego Wiersza przy okazji Drugiej Nocnej Odsłony KryWaj i Ogólnopolskiej Szuflady Literackiej w Koszalinie. Podczas spotkania w Szczuczynie zebrani wysłuchali kilkunastu wierszy z najnowszego tomiku Anny, które przeczytała Nikola Szwalgin – z zespołu „Mali Szczuczyniacy”.

    Debiutancki tomik zadedykowała przyjaciółce Elisabeth Dudzie: „Z dedykacją dla Ciebie, Elisabeth... Dziękuję, że jesteś moim światełkiem w tunelu, bo kiedyś miałam marzenia, a dzięki Tobie nauczyłam się je realizować...”, z którą łączą ją więzy przyjaźni, które są niezwykle cenne dla poetki.

    Anna deklaruje swoje przywiązanie do rodzinnych stron. Z domem wiąże m.in. zapach maciejek. Radość sprawia jej pisanie. Deklaruje, że będzie pisać dalej a gdy pytana jest o kolejne tomiki – uśmiecha się nieśmiało i odpowiada: „Zobaczymy… Czemu by nie…”.

    „Za szybą” Anny Okulewicz to zbiór wierszy pełen emocji, bardzo różnych emocji... opisanych prostym i przystępnym językiem… Trzeba przeczytać i przekonać się o tym, że Anna Okulewicz posiada niezwykły talent – przelewa uczucia na papier tak po prostu… w sposób autentyczny, pozbawiony patosu a jednocześnie zawierającym w sobie uniwersalne wartości ludzkie.

Życzymy Annie dalszych sukcesów. Połamania pióra przy następnych tomikach i prosimy: „Pisz Aniu…” .

Andrzej Kosmowski
BCK Szczuczyn

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1330

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe