Dziś jest: Wtorek 21 marca 2023, Imieniny: Benedykta, Lubomira .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-09-20

„Program Czyste powietrze”

    19 września br. ruszył nabór wniosków o dotacje i niskooprocentowane pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych z rządowego programu "Czyste powietrze". Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku. Dofinansowaniem mogą być objęte istniejące domy jednorodzinne, jak i nowo budowane. Wnioski, w formie elektronicznej bądź papierowej, przyjmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Program realizowany będzie w latach 2018 - 2029; jego budżet opiewa na 103 mld zł – 63,3 mld zł w formie dotacji oraz 39,7 mld zł w formie pożyczek zwrotnych.

    W przypadku już istniejących domów, program przewiduje dofinansowanie wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne, bądź pompy ciepła.

    Przedsięwzięcie może obejmować także docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych budynku, w tym m.in.: ścian zewnętrznych, ścian zewnętrznych piwnic ogrzewanych, dachów, stropodachów, podłóg na gruncie, ścian fundamentowych poniżej poziomu terenu, stykającej się z gruntem, ścian wewnętrznych, stropów pod nieogrzewanymi poddaszami, stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podłogowymi; wymianę stolarki zewnętrznej lub montaż okien, drzwi, montaż lub modernizację instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

    Osoby, które dopiero budują domy mogą liczyć na dofinansowanie zakupu i montażu węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych, pomp ciepła oraz zakupu i montażu instalacji źródeł energii odnawialnej.

    Wysokość przyznanej dotacji będzie jednak zależała od dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku 600 zł miesięcznego dochodu na osobę, dofinansowanie może wynieść nawet do 90 procent wartości inwestycji. Zarabiający powyżej 1 600 zł na osobę, mogą liczyć na wsparcie do 30 procent. Pozostały koszt inwestycji będzie można sfinansować w ramach pożyczki bądź ze środków własnych. Korzystający z pożyczki, mogą liczyć na preferencyjne warunki.

    Ministerstwo Środowiska prowadzi cykl spotkań, na których pracownicy Funduszu przybliżą założenia Programu oraz procedurę składania wniosków.

    Szczegółowa informacja zawierająca datę, godzinę i miejsce spotkania zostanie przekazana mieszkańcom Gminy Szczuczyn zaraz po ustaleniu jego terminu z pracownikami Ministerstwa Środowiska.

    Więcej informacji pod adresem: http://wfosigw.bialystok.pl/czyste_powietrze.htm

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1395

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe