Dziś jest: Wtorek 21 marca 2023, Imieniny: Benedykta, Lubomira .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2018
Opublikowano: 2018-04-11

"Człowiek Roku 2017" - Grzegorz Zańko w BCK w Szczuczynie

    Dnia 10.04.2018r. w Bibliotece- Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się spotkanie z Grzegorzem Zańko, który za swoją wieloletnią działalność sportową i społeczną został uhonorowany tytułem „Człowiek Roku 2017”.

    Lista nagród i tytułów, które pan Grzegorz zdobył w ciągu wielu lat swojej pracy jest dowodem jego wielkiego zaangażowania w sprawy społeczne i sportowe. Warto wymienić te najważniejsze:

  • „Sportowa osobowość roku 1994 woj. łomżyńskiego w kategorii – trener” (1994)
  • wyróżniony za osiągnięcia szkoleniowe na rzecz laureatów 45. Plebiscytu „Gazety Współczesnej” na 10 najpopularniejszych sportowców województwa podlaskiego (1999)
  • wyróżniony za wyszkolenie zdobywczyni IV miejsca w 47. Plebiscycie „Gazety Współczesnej” na 10 najpopularniejszych sportowców woj. podlaskiego (2001)
  • Nagroda Zespołowa I Stopnia od prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Mieczysława Nowickiego w uznaniu zasług za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w dziedzinie sportu i kultury fizycznej (2001)
  • „Trenerem Roku 2002 Powiatu Grajewskiego”
  • „Nagroda Zespołowa II Stopnia” od Ministra Edukacji Narodowej i Sportu Krystyny Łybackiej (2003)
  • „Złota Gwiazda Polskiego Związku Zapaśniczego”
  • odznaka „Zasłużony działacz LZS”
  • wyróżniany przez Burmistrza Szczuczyna za działalność sportową (2011 i 2013)

    Rozmowa z panem Grzegorzem była dla mnie samego jak i osób, które przyszły na spotkanie niepowtarzalną okazją by bliżej poznać tego jakże skromnego człowieka, który na pytanie skąd tyle chęci i sił by działać w różnych dziedzinach i sprawach odpowiada: „(…) w życiu każdego człowieka przychodzi ten czas, że przestaje się brać a trzeba dawać”. Mój rozmówca z sentymentem opowiadał o początkach swojej przygody z zapasami. Przygody, która trwa już blisko 37 lat. Wspominał z wielkim szacunkiem swojego pierwszego trenera Piotra Godlewskiego. Rozpromieniony i dumny opowiadał o czasach kiedy jako zawodnik zdobył swój pierwszy medal. Nie ukrywał, że los często rzucał go w różne miejsca, że była to swoista wędrówka za chlebem.

    Pan Grzegorz opowiadał nam o Karolewie – swoim pierwszym miejscu pracy, skąd trafił do Szczuczyna i tu, w naszym mieście rozwinął skrzydła i stał się ikoną sportu w dziedzinie zapasów. Gdy zapytałem o osiągnięcia jego wychowanków (45 medali: złotych, srebrnych, brązowych w randze Polski) zdecydowanie odpowiada: „(…) to była ich bardzo ciężka praca”. Z uznaniem wspomina zawodniczkę Katarzynę Zalewską, akcentując, że pamięta wszystkich swoich zawodników i jest z nich dumny. Rozmawialiśmy też o służbie policyjnej pana Grzegorza, pracy jako radnego w gminie Szczuczyn i chyba nikt nie zaprzeczy, że na każdym etapie swojej kariery zawodowej człowiek ten pracował jak umiał najlepiej zawsze z myślą o innych.

    Pan Grzegorz nie ukrywał, że w jego życiu bywały dni gorsze, które miewa także każdy z nas, które dawały człowiekowi w kość tak, że po ludzku miał po prostu dość. Jednak w takich chwilach nie załamywał się, miał wsparcie w zawodnikach a przede wszystkim w rodzinie. Pani Iwona, jego żona jest dla niego nieocenionym wsparciem podobnie jak jego dzieci – Adrianna i Przemysław.

    Pan Grzegorz już blisko od ponad 5 lat jest na emeryturze ale dodać należy, że jest to bardzo aktywna emerytura gdzie działalność wiceprezesa i trenerska w klubie MLUKS „GWIAZDA” w Szczuczynie przeplata się z pracą sołtysa wsi Mazewo.

    Na pytanie jak przekonać młodych że warto walczyć o marzenia odpowiada: „(…) rozmawiając z nimi i udowadniając im, że ciężka praca popłaca”.

    Nie mogłem pominąć pytania o autorską książkę pana Grzegorza „Historię zapaśnictwa podlaskiego 1926 – 2016”, który tak uzasadnia jej powstanie: „(…) aby nasza przygoda z zapasami, wymagająca wiele wysiłku, nie została zniekształcona, a ludzie młodzi, zdolni i aktywni znaleźli swoje miejsce w historii Podlasia, utrwaliłem ją w oparciu o dostępne informacje, fotografie, wyniki i przekazy, by nieść prawdę o zwykłych ludziach, którzy nie bali się zrobić wiele dla swego regionu”.

    Gorąco polecam ten tytuł wszystkim zainteresowanym a panu Grzegorzowi w imieniu własnym i wszystkich, którzy go znają bliżej lub dalej życzę kolejnych owocnych, aktywnych i uśmiechniętych lat życia.

Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1482

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe