Dziś jest: Piątek 31 marca 2023, Imieniny: Ernesty, Kamila.
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2016
Opublikowano: 2016-12-20

Spotkanie autorskie z Przemysławem Zańko

    Dnia 10 grudnia 2016r. (sobota) w Bibliotece Miejskiej w Szczuczynie odbyło się spotkanie autorskie, na którym gościliśmy Przemysława Zańko, autora wielu opowiadań fantastycznych i artykułów publicystycznych.

    Na wstępie nasz gość opowiedział o początkach swojej drogi pisarskiej, że już od szkoły podstawowej pisał opowieści o dinozaurach i magach ale też opisywał dalsze losy bohaterów czytanych przez siebie książek. Ciekawie i żartobliwie wspominali ten okres jego byli nauczyciele, którzy uczestniczyli w spotkaniu.

    Zańko ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracuje jako „wolny strzelec” w zakresie redakcji, korekty i copywritingu w Warszawie. Debiutował w 2012 roku, kiedy to w konkursie literackim „Futuronauta” organizowanym przez działające w Uniwersytecie Jagiellońskim Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju tegoż uniwersytetu zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Rektora Uniwersytety Jagiellońskiego. Jego „Przypadki Guliwera Kruzoe” (Nowa Fantastyka 4/14) zostały numerem 1 w plebiscycie czytelników na najlepsze opowiadanie polskie 2014 roku. Również opowiadanie „Pajęczarka” zagościło na łamach Wydania Specjalnego Fantastyki [4(49)2015] i zostało uznane za najlepsze opowiadanie polskie tegoż roku. W tym samym roku Przemysław Zańko został nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Andrzeja Zajdla.

    Przemek opowiadał też o tym , jak pisze i skąd czerpie inspiracje do swoich opowiadań, że ma swoje pomysły i nie chciałby pisać powieści na zamówienie. Aby rozwijać się jako pisarz ciągle ma kontakt ze słowem, pisze i dużo czyta. Rozróżnia krytykę, która go rozwija i inspiruje od krytykanctwa, które czasem boli, ale go ignoruje.

    Zdradził nam też swoje plany na 2017 rok. Marzy mu się pisanie opowiadań w języku angielskim. Podjął już nieśmiałe próby w tym kierunku. Nie zmieni zdania w jednej zasadniczej sprawie – nie przestanie pisać. Podarował też bibliotece książkę, w której znajdziemy jego słynną „Pajęczarkę”.

    Na zakończenie, wszyscy, którzy przyszli na spotkanie z Przemkiem, mogli przy kawie i herbacie porozmawiać z nim na temat jego twórczości, pracy i życia, tego prywatnego jak i zawodowego.

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1946

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe